• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • http://www.facebook.com/matbazmaster
  • https://twitter.com/matbazmaster
Hava Durumu

Kitap Önerileri

Matematikten kopmak istemeyenler için öneriler.

Bu sayfada tavsiye ettiğimiz kitap, dergi, yazı ve çeşitli bağlantıları bulabilirsinizMatematik Dünyası     Üç Aylık Popüler Matematik Dergisi     


Matematik dunyasi soyut matematiği duru bir dille gençlere aktarmayı hedefleyen ve daha çok lise ve üniversite gençlerine yönelik bir dergi olarak kendini tanımlıyor. Matematik sevgisini amatör bir ruhta koruyan ve çok zengin bir kadrodan oluşan profesyonel matematikçiler tarafından hazırlanan derginin sahibi Türk Matematik Derneği’dir (TMD) .

Dergi amacını günümüzün matematiğini gençlere aktarmak olarak belirlemiş. Dergi alışılagelinen eğitim sisteminin tersine, yanıt vermeyi değil anlamayı ve soru sormayı ön plana çıkaran bir anlayışı ön plana çıkaracak şekilde hazırlanılmış.

Derginin  sayılarını çeşitli şekillerde satın alabilirsiniz (Ayrı ayrı sayılar veya ciltlenmiş olarak).

 

http://www.matematikdunyasi.org/ adresinden daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca http://www.matematikdunyasi.org/arsiv/ sayfasına da içerikler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bakabilirsiniz.

 Kitaplar

1. Matematiğin Aydınlık Dünyası. Sinan Sertöz Tübitak Popüler Bilim Kitapları

   Pek çok kitap arasından ilk aklımıza gelen kitap tabi ki bu kitap oldu. Her yaştan okuyacaya hitap eden bu kitapta çok fazla matematik bilgisine sahip olmasanızda yabancılık çekmeyeceğinzi garanti ediyoruz.

   Yazar matematiği  "kısaca belli bir eğitimden sonra  elde edilen bir yaşama sevinci" olarak tanımlamış.

   Kitapta bir kısmı ülkemiz topraklarında geçen matematik macerasının öyküsü kısa hikayelerle anlatılmış. Kitapta Abel'den Galois'e , Ömer Hayyam'dan Karl Gauss'a, Apollonus'dan Newton'a ,Arşimed'den Euler'e (ve daha pek çok) kadar matematik tarihine adını altın harflerle kazımış pek çok kahramana rastlıyoruz. Bunun dışında altın oran, fraktal, sonsuzluk gibi konuların  da ele alındığı kitapta Osmanlı tarihinden de yer yer bahsedilmiş. 

2. Dünyayı Değiştiren Beş Denklem. Michael Guillen Tübitak Popüler Bilim Kitaplar

   Dünyada yaklaşık 1500 farklı dil konuşulmakta ama matematiğin şimdiye dek konuşulmuş en başarılı küresel dil olduğunu söyleyebiliriz.Bu öyle bir dildir ki siz ilk kelimeyi yazmış olabilirsiniz ama noktayı yüzyıllar sonra belki bir başkası koyar. Yazar 'denklemler ,ebedi ve evrensel gerçeklerin nasıl algılanıp anlaşıldığını temsil etmekle birlikte, yazıya dökülüş biçimleriyle kesinlikle insan elinden çıkmadır' diyor.

    Kitap her biri beş bölümden oluşan beş öyküyü içeriyor.Birinci bölüm olan giriş bölümünde okuyucu çarpıcı bir olayla anlatılacaklara hazırlanıyor. Bu kısmı sonra Veni ,Vidi,Vici diye adlandırılan üç bölüm takip ediyor. Veni bölümünde bilim adamının konuya nasıl ulaştığı anlatılırken, Vidi bölümünde tarihsel açıdan konuyu ele alıyor. Vici bölümündeyse gizemi çözen kahramanımızın tarihi bir denkleme ulaşması anlatılıyor. Beşinci ve son bölüm olan sondeyişte ise bu denklemin yaşantımızı sonsuza dek nasıl değiştirdiğine değiniliyor.

   Bu denklemlerin hikayeleriyle birlikte 17. yüzyıldan günümüze tarihsel bir yolculuk da yapılıyor.

   Özellikle fizik severler için şiddetle tavsiye edilir3. Bir Sayı Tut  Malcolm E. Lines Tübitak Popüler Bilim Kitapları


   İnsanoğlu saymaya ve ölçmeye merak sardığından beri sayı kavramı insanı büyüleyen bir kavram olmuştur. 'Sayı'nın genel manada ne ifade etmesi gerektiği konusundaki temel anlayış genişledikçe büyü giderek işkenceye de dönüşebilir tabi. Yoksa herkezin bildiği ve kullandığı sayma sayılarıyla başlayan macera 0'ın piyasaya çıkışıyla renklendilkten sonra başlarda insanların alışamadığı negatif sayılar ve sonrada bildiğiniz rasyonel ile macerasına devam etmiştir.

   Kitap sayıların doğa ile karşılıklı etkilşimi konusuyla ilgilenmiş. Kitap, dolu fırtınalarından gizli şifrelere,deniz kabuklarından ulusal güvenlik ve şifreleme tekniklerine, boya kutularından uzayın bükülmesine kadar çeşitli konularla ilgili yazılar içeriyor. Kitabın içerisinde ki 'yalanlar, kahrolası yalanlar ve istatistikler' bölümünde olasılık konusunda sağduyu ve sezginin yetersiz bir rehber olduğu çarpıcı bir örnekle anlatılmış. Ayrıca yine başka bir bölümde çikolatanın orantılı biçimde !! nasıl bölündüğü anlatılmış.  

    Kitabı okudukça 'Sayılar yalan söylemez, insanlar sayılara yalan söyletir' sözünün aklınıza gelmesi  kuvvetle muhtemel.   

4. Matematik Sanatı Jerry P. King  Tübitak Popüler Bilim 
Kitapları

Kitapta yazar, matematigin g
üzelliğini ve gücünü algılamayan insanın entelektüel ve estetik yaşamının tam olamayacağını iddasında ve bu iddiasını çeşitle örneklerle göstermeyi amaçlıyor. Ayrıca yine kitapta matematikçilerin zarif dediği türden ispatlar , problem çözümleriyle beraber bazı problemlerde sezgilerimizin bizi ne kadar yanıltabileceği örnekleriyle verilmiş.5. Hah Buldum  Martin Gardner Tübitak Popüler Bilim Kitapları  


 Yazar kitapta  kombinasyon, geometri, aritmetik, mantık  alanlarında , ilk bakışta çözümü zor görünen fakat problemlere farklı bir açıdan bakıldığında  ani bir kavrayış ile   insana "Hah, buldum!" dedirten zihin sıçramalarıyla, kısa ve pratik çözümlere nasıl ulaşılabildiğini gösteriyor. 

 Kitap, zihninizi alışılmış problem çözme yöntemlerinden kurtarabildiğinizde sizi doğrudan doğruya çözüme götürecek farklı akıl yürütmelerin  mümkün olduğunu göstemesi açısından okumaya değer.

 


6. Paradoks, Bilimin en büyük dokuz Problemi
Jim Al-Khalili Domingo yayınevi


Paradoks kitabıdna yazar, eğer doğru açıdan bakmayı başarırsak paradoksların çözülebileceğini gösteriyor. Bunu yaparken de Einstein’in zaman ve evren teorilerinden, kuantum dünyasından çıkma yepyeni fikirlere kadar insanın bilgi dağarcığına girmiş en önemli kuramlardan faydalanıyor.
Kitabı okudukça bilim insanları zaman zaman aklın sınırlarını zorlayan sorularını ve bu soruların çözümlerini göreceksiniz.

 

7.Matematik Tarihi Marcel Bollİletişim Yayınları

                                     
Marcel Boll Matematik Tar
ihli kitabında , Matematiğin temel kavramlarını ve matematiğin tarihsel gelişimini kolay anlaşılır bir şekilde okuyucuya ulaştırmayı amaçlıyor.

8.Sayı: Bilimin Dili Tobias Dantzig Metis yayınları                                    

Mevcut okul müfredatları matematiği kültürel içeriğinden ayırıp sadece teknik detaylardan meydana gelen bir iskelet olarak bırakarak pek çok iyi beyni kaçırmıştır. Bu kitabın amacı bu kültürel içeriği tekrar kazandırmak ve sayının evrimini gerçekten olduğu gibi derin bir insani öykü olarak sunmaktır," diyen Dantzig kitabında  sayı kavramı tarih boyunca nasıl bir gelişim izledi? sorusunun peşinde gidiyor.9.Matematikçi Portreleri   Ali Nesin , Ali Törün Nesin  yayınevi

                                            
 “Amacımızı matematiğin yakın ve uzak tarihiyle ilgili hoş bir kitap sunmak olarak belirledik,” diyen yazarlar size serüven öykülerinin tadını bulacağınız bir popüler matematik kitabı vaat ediyorlar. Şaşırtıcı bilgilerle karşılaşacağınıza eminiz.


10.Sayıların Büyüsü Clifford A. Pickover  Güncel Yayıncılık 

                                         
Yaratıcılık ve keşfin zevki üzerine odaklanmış bu kitapla, sayılar, bilmeceler, problemler, oyunlar ve matematiksel yenilikler karşısında zekanızı eğlenceli bir şekilde test etmeye hazır mısınız? Pek çok popüler bilim kitabı bulunan yazarın kitap içerisinde dikkatinizi çekeceğini düşündüğümüz pek çok başlığa yer veriyor.

11. Matematiğin Kısa Tarihi Ian Stewart  Alfa Yayıncılık 

                                                      

Televizyon, cep telefonu, devasa jet yolcu uçakları, araçlardaki uydu navigasyon sistemleri, tren tarifeleri, tıbbi tarayıcılar ve şu an bize çok doğal gelen her şey aslında matematiksel fikirlere ve yöntemlere dayanır.  Matematik nedir? Hangi konu hangi alanda kullanılır?  Ünlü matematikçi Ian Stewart, Babillilerin sayısal sembollerinden Fermat’nın teoremine, kaos kuramından Gödel’in tamamlanmamışlık teoremine kadar bugün hayatımızı etkileyen en önemli matematiksel kavramların anlamını tarihsel bir arka planda ortaya koyuyor.12. Matematiğin Seyir Defteri Philip J Davis, Reuben Hersh , Doruk Yayıncılık


Seçkin matematikçiler Philip J. DAVIS ve Reuben HERSH tarafından yazılan bu olağanüstü ve yenilikçi kitap, matematik bilimine şaşırtıcı bir bakış açısı öneriyor ve "matematiksel gerçekliğin de tıpkı diğer gerçeklikler gibi doğrulanabilir ve yanlışlanabilir" olduğunu kanıtlıyor.

Berraklık, engin bilgiler ve yaratıcılıkla donatılan bu kitapta, yazarlar insan emeğinin, en geniş kapsamlı en gizli saklı karmaşıklığını ve güzelliğini aynı anda içinde barındıran konuları sunan; tarih düşünce, yorumlama ve felsefe üzerine harika bir iş ortaya koydular.

Yorumlar - Yorum Yaz
Takvim
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam88
Toplam Ziyaret1294200